Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się bardzo często z wykonywaniem przelewów zagranicznych. Mogą to być chociażby transakcje związane z opłaceniem faktur. Taki obrót pieniędzmi różni się od przelewu krajowego. Wykonując go dla kontrahenta zagranicznego należy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Mamy wtedy gwarancję, że dotrze on jak najszybciej i bez żadnych trudności ani bez niespodziewanych kosztów.
Przelew zagraniczny to transfer pieniędzy poza granice Polski. Nazywana jest tak również transakcja na terenie kraju, ale w walucie innej niż polski złoty.
Jeśli korzystamy z banku, zwróćmy uwagę na to jak wygląda przelew. Zlecając daną kwotę do zapłaty, możemy się zdziwić, że nasz klient dostanie mniej pieniędzy niż wysłaliśmy. Dlaczego? Nierzadko mamy w tym przypadku pośrednika, tzw. bank pośredniczący, który odlicza dla siebie prowizję za dokonanie transakcji.
Warto jednak zobaczyć czy nasz bank nie wykluczył z listy przelewów zagranicznych tych, które są realizowane w ramach tej samej placówki (ale w obcej walucie) lub w obrębie grupy kapitałowej banku. Wówczas traktowany jest on jako przelew wewnętrzny i nie ma dodatkowych kosztów operacji. Niektóre jednostki finansowe w Polce mają oddziały w np. Niemczach czy Czechach. Dodatkowo przelewy te realizowane są natychmiastowo.
Ogólnie, dla przelewów zagranicznych dostępne są trzy popularne prowizje, które warto poznać. Są to:
BEN – zlecając przelew, przenosimy całość kosztów z tytułu jego wykonania na odbiorcę płatności.
SHA – pokrywamy koszty przelewu w swoim banku, odbiorca płaci wszystkie opłaty pośrednie za przelew.
OUR – pokrywamy wszystkie koszty przelewu.
Rodzaj przelewu zależy od tego w jakiej walucie nadajemy przelew zagraniczny.
Jeśli chodzi o euro, wprowadzono system płatności SEPA. To Jednolity Obszar. Służy wyłącznie do rozliczeń we wspólnej walucie i można z niego skorzystać na terenie Europy. Ma ułatwiać rozliczenia bezgotówkowe między członkami Unii Europejskiej, a przede wszystkim obniżać koszty transakcji. Rachunek odbiorcy oznaczony jest numerem IBAN, a bank kodem BIC (można jednak wpisać jedynie nazwę placówki). Koszty przelewu dzielone są między obie strony transakcji (dostępna jest wyłącznie opcja SHA).
Przelew europejski SEPA jest tani, a koszt jego realizacji zgodnie z unijnymi przepisami nie powinien być wyższy niż opłata pobierana przez bank za wykonanie przelewu krajowego. Dostarczany jest zawsze na drugi dzień roboczy.
Jeśli wysyłamy euro poza obszar SEPA lub też wykonujemy przelew w innej walucie, jak chociażby dolar amerykański, frank szwajcarski, czy jakakolwiek inna jednostka, najlepiej skorzystać z przelewu SWIFT. W ten sposób możemy dokonywać płatności w dowolnej walucie oraz z dowolnym bankiem w dowolnym kraju. Pieniądze „idą” około 3 dni roboczych. Przedsiębiorca ma do wyboru trzy opcje prowizji: OUR, SHA oraz BEN (opisane powyżej). Można więc oszacować wysokość opłat jakie naliczy bank. Sama procedura związana z przelewem SWIFT nie różni się znacząco od przelewu SEPA. Uruchamiamy w bankowości elektronicznej odpowiedni formularz, podajemy numer konta odbiorcy oraz kraj pochodzenia i kod identyfikacyjny banku (kod SWIFT/BIC), w którym ten rachunek jest prowadzony. Nie podajemy jedynie numeru konta IBAN lecz możemy zostać poproszeni o dopisanie innego kodu charakterystycznego dla danego kraju.
Dokonując transakcji zagranicznych warto także przemyśleć skorzystanie z kantoru internetowego. Wiele z tych platform ma bardzo atrakcyjne oferty dla firm. Oszczędzamy wówczas pieniądze wymieniając je po atrakcyjnych kursach oraz mamy zagwarantowaną szybkość transakcji. Bardzo często wymiana waluty połączona jest z realizacją dyspozycji na wskazany rachunek zagraniczny. Bez dodatkowych opłat i bólu głowy przedsiębiorstwa 😉
Polecamy: https://www.polisy24.pl