Jak wybrać odpowiedni moment na wymianę waluty

porównywarka kantorów

Wymieniając walutę chcielibyśmy zyskać jak najwięcej. Jak zatem wybrać odpowiedni moment, by dokonać transakcji?

Jak wiemy, notowania zależą od wielu czynników. Inflacja czy stopy procentowe to dwa podstawowe, dzięki którym jesteśmy w stanie przewidzieć, w którą stronę wartość poszczególnych walut będzie się zmieniać. To właśnie te elementy mogą decydować o

znacznych wahaniach kursów. Do tego dochodzi sytuacja polityczna, np. wybory w danym kraju czy też propozycje budżetu na kolejny rok. Aby próbować definiować czy dana jednostka monetarna się umocni czy raczej osłabi należy brać pod uwagę wiele czynników ekonomicznych, gospodarczych i politycznych.

Wahania cen danego surowca także są wartością, na którą należy spojrzeć przed wymianą pieniędzy. Na świecie są pewne zależności pomiędzy walutą, a ceną ropy, gazu ziemnego czy złota. Znaną zasadą wśród inwestorów jest odwrotna proporcjonalność kursu dolara amerykańskiego do ceny ropy. Im ropa droższa, tym dolar tańszy, i na odwrót.

Znając już czynniki, które warto śledzić, przed wymianą, warto popatrzeć na kursy walut przez pryzmat czasu! Właśnie tak. Czas potrafi podpowiedzieć nam jak wygląda sytuacja danej jednostki pieniężnej na rynku. Spójrzmy na wykresy danej waluty sprzed tygodnia, miesiąca i pół roku. Zróbmy szybką analizę. Będziemy wówczas w stanie (w przybliżeniu) oszacować czy obecnie jest ona droga, czy tania.

Zapoznajmy się z także trendami walutowymi. One podpowiadają jaka wartość danego banknotu może być jutro. Trzy podstawowe rodzaje trendów to:

  • długoterminowy – trwający od kilku miesięcy do kilku lat,
  • średnioterminowy – trwający kilka miesięcy,
  • krótkoterminowy – trwający kilka tygodni.

Pamiętajmy jednak przy tym, że samo analizowanie nie gwarantuje sukcesu, a kurs walut zależny jest od wielu czynników (o czym piszemy powyżej).

Oczywiście, nie każdy z nas stanie się zaraz znawcą rynku finansowego. Wiele decyzji podejmujemy pod wpływem chwili lub emocji. Co niestety przy inwestowaniu może skończyć się źle. Warto podejmować je w oparciu o podstawy wiedzy i różne analizy. Świadomy inwestor powinien wykształtować u siebie pewne cechy. Należą do nich:

posiadanie analitycznego umysłu, odporność na stres, cierpliwość i stałość, zdolność oceny sytuacji, racjonalizm, intuicja finansowa.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi jak wybrać odpowiedni moment na wymianę waluty.

Powinniśmy opierać się na naszej wiedzy, przeczuciach, ale także mieć szczyptę szczęścia.

Poza tym, świadomość czynników, które w największym stopniu wpływają na notowania  nie daje nam gwarancji wymiany po najkorzystniejszym kursie. Jednakże znajomość tych wszystkich elementów może pomóc w podjęciu decyzji o wyborze odpowiedniego czasu na transakcję, a tym samym ograniczyć ryzyko straty.

Polecamy: www.polisy24.pl

Please follow and like us:
error20
fb-share-icon
Tweet 24k
fb-share-icon20
Prof. Józef Gringol
Profesor | + posts

Profesor ekonomii.

Next Post

Jak zapłacić mandat z Niemiec?

czw. wrz 23 , 2021
Podróżujemy cały rok. Nie potrzebujemy wakacji żeby pojechać chociażby na przedłużony weekend za granicę. Jeździmy także służbowo i w celach stricte biznesowych. W obecnych czasach poruszanie się pomiędzy państwami nie jest takie trudne. Co jednak zrobić w sytuacji gdy dostaniemy mandat za granicą? Przyjrzyjmy się takiej sytuacji w… Niemczech. Na […]
kursy walut