Jak zapłacić mandat z Niemiec?

Podróżujemy cały rok. Nie potrzebujemy wakacji żeby pojechać chociażby na przedłużony weekend za granicę. Jeździmy także służbowo i w celach stricte biznesowych. W obecnych czasach poruszanie się pomiędzy państwami nie jest takie trudne. Co jednak zrobić w sytuacji gdy dostaniemy mandat za granicą? Przyjrzyjmy się takiej sytuacji w… Niemczech.

Na początku trzeba zaznaczyć, że strach ma wielkie oczy, a procedura zapłaty za otrzymany mandat od naszego zachodniego sąsiada nie jest tak trudna jak może się wydawać.

Po pierwsze przyjdzie do nas tzw. formularz odpowiedzi od niemieckiej policji. Wskazujemy w nim kierowcę, który popełnił wykroczenie lub możemy odrzucić mandat nie przyznając się do winy. Wtedy powinniśmy uzasadnić swoją decyzję w kilku zdaniach w języku niemieckim.

Wypełniony formularz odsyłamy pod wskazany adres bądź logujemy sie na stronie policji (login i hasło są podane w dokumencie) i wysyłamy dokument online.

Gdy otrzymamy mandat – trzeba go uiścić. Znajdują się na nim dane potrzebne do przelania określonej kwoty. Warto zwrócić na nie uwagę, szczególnie na poprawność wpisywanych przez nas informacji, w tym numeru konta. Tak, by przelać pieniądze na właściwy rachunek, a nie stworzyć sobie dodatkowy kłopot.

Mandat z Niemiec płacimy w euro. Tu pojawiają się problemy z przewalutowaniem, czyli ewentualne dodatkowe koszty. Lepiej nie korzystać z osobistego krajowego konta. Użyjmy w tym celu przelewu SEPA lub konta walutowego.

Polacy dostają najczęściej mandaty z fotoradaru. Poza terenem zabudowanym zapłacimy 10-30 euro lub 70-600 euro. W terenie zabudowanym kary wzrastają i wynoszą 15-35 euro lub 80-680 euro. Dodatkow0 dochodzą punkty karne oraz czasowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych (jeśli przekroczymy prędkość dwa razy w ciągu roku o 26 km/h i więcej).

Mimo, że opłata mandatu z Niemiec nie jest trudna, warto przestrzegać przepisów i nie robić sobie dodatkowego kłopotu. Poza tym, pieniądze, które zapłacilibyśmy za mandat warto przeznaczyć na coś zupełnie innego i oczywiście bardziej przyjemnego.

Next Post

Jaką walutę zabrać na wakacje?

czw. wrz 23 , 2021
Kiedyś wyjazd za granicę oznaczał jedno – wzięcie za sobą „zielonych”. Dolar amerykański, ówczesny symbol bogactwa stanowił walutową siłę niemal w każdym miejscu na świecie. Wraz z pojawianiem się wspólnej waluty – euro – zabranie gotówki na wakacje nie stanowi już oczywistej sprawy. Wziąć dolary, euro, a może walutę egzotyczną […]
kantor online